Námět na malý výlet

Chcete si udělat malý výlet do malebné středočeské vísky? Jednou z možných variant může být třeba obec Dobrovíz, která je vzdálena jen necelých dvacet kilometrů od centra Prahy a oplývá tak opravdu nadstandardní dopravní dostupností.

Zdejší největší turistickou památkou je barokní kaple zasvěcená Panně Marii, která pochází z konce osmnáctého století – a je tedy vystavěna v duchu tehdy vysoce populárního baroka. Na své si přijdou i amatérští archeologové, kteří si mohou prohlédnout nedaleké vykopávky z období paleolitu. Fanoušci překrásné přírodní scenérie zase ocení takzvanou Žákovu skálu, která se nachází kousek od místní komunikace. Je tu opravdu krásný výhled.

Obec Dobrovíz byla poměrně nedávno vidět i v celostátních médiích, místní totiž brojili proti myšlence vystavět zde speditérské centrum firmy Amazon, která si zdejší prostředí vybrala kvůli blízkosti Prahy. Nakonec vše ale dopadlo tak, že za milion ročně navíc do rozpočtu obce, modernizaci čističky dopravních vod a zlepšení stavu silnic nakonec radnice Dobrovíze se stavbou více než stohektarového skladovacího komplexu tohoto eshopu souhlasila. Podle zástupců obce bylo dosaženo maximum možného a není již o čem diskutovat. Pět set kamionů denně a zhoršený stav životního prostředí se tomuto obětuje jako nutné zlo.

Věděli jste, že obec Dobrovíz má k dispozici i svou vlastní školku? Ta má dokonce celkem čtyři třídy a na to, že zde žije celkem pět set stálých obyvatel, je to poměrně hodně – však také sem umisťují své ratolesti i lidé ze širokého okolí, kde například mateřskou školu vůbec nemají.

Vybavenost obce přitahuje rodiny s dětmi. Zájemci o bydlení v Dobrovízi mohou hledat svou nemovitost prostřednictvím realitních kanceláří, finanční náročnost při financování hypotékou Vám spočítá například tato hypoteční kalkulačka.

V obci Dobrovíz funguje i místní fotbalový klub, samozřejmě na ryze amatérské úrovni (hraje třetí třídu B Praha – Západ). Založen byl v roce 1942, sdružuje přitom celkem čtveřici týmů – starou gardu, mladší a starší žáky a samozřejmě i A tým.