Dobrovíz - malá obec u Prahy

Malá obec na západním okraji Prahy nabízí spoustu možností k zajímavé rekreaci. Můžete zde například obdivovat místní architektonickou perlu, barokní kapli Panny Marie z konce osmnáctého století, je zde ale možnost zahrát si tenis, kopanou či zajít do útulné restaurace v centru. Od roku 1995 zde funguje i vesnická památková rezervace, která nabízí i prohlídku výklenkové kaple nedaleko silnice na Bělok. Alternativ je tedy poměrně mnoho.

V budoucnu by zde měla vyrůst expediční centrála obrovského amerického obchodu Amazon, který by tu měl zaměstnat na patnáct stovek lidí. Vše bude pravděpodobně otevřeno do konce roku, podle místních toto rozhodnutí radnice ale znamená devastaci okolní přírody a klidu, kterým byla obec Dobrovíz opravdu pověstná, a ročně jí kvůli tomu navštěvovalo mnoho turistů.

Dobrovíz by za to ale měla vyinkasovat zajímavé benefity, například firma Amazon slíbila modernizaci obecní čistírny odpadních vod, ale také každoroční milion navíc do obecní pokladny, což je pro vísku s pěti stovkami obyvatel rozhodně zajímavá suma. Dobrovíz navíc získá i lékařskou ambulanci a půlmilionový jednorázový příspěvek pro seniory a mládež. Jak se alespoň domnívají zástupci obce, kteří kontrakt signovali, z jednání se získalo maximum možného.

Obchodní a speditérské centrum společnosti Amazon bude mít rozlohu celkem necelých sto tisíc metrů čtverečních. Amazonu se do Brna kvůli problémům s radnicí již nechce, takže své tuzemské centrum bude mít poblíž Prahy.

Obec Dobrovíz je stará oficiálně – pokud vezmeme v potaz první písemný záznam – už více než sedm století. Dlouhou dobu patřila i šlechtickému rodu Kolovratů, kteří o vísku přišli po bělohorských událostech. Dobrovíz krátce patřila i pod jezuitský řád, jenž byl ale za Marie Terezie oficiálně rozpuštěn.