Bude Amazon v Dobrovízi?

Obec Dobrovíz najdeme zhruba šestnáct kilometrů západním směrem od centra Prahy. Žije tu zhruba pětistovka stálých obyvatel, najdete tu dokonce i prostornou mateřskou školu, restauraci, hraje se tu fotbal a rozhodně se nedá říci, že by zde nekvetla kultura.

Víte, že tu dokonce měla stát obrovská pobočka mezinárodní přepravní firmy Amazon, v okolí mohlo projet denně až pět stovek kamionů a malebná vesnička by byla tatam, doslova ztracená v oblacích prachu a smogu? Místní se ale proti tomuto záměru velké nadnárodní korporace vzbouřili a prosadili si svou. Amazon nakonec patrně nebude stavět ani v Brně. Práci mohlo dostat klidně i deset tisíc nezaměstnaných, ale na druhou stranu by došlo k dokonalé devastaci celého okolí Dobrovíze – o to samozřejmě nikdo ze zdejších obyvatel vůbec nestál, v prosinci 2013 se v místním referendu vyslovili z mnoha různých důvodů proti. V létě roku 2014 ale došlo ke zlomu, radnice se nakonec s Amazonem dohodla.

Největší zdejší turistickou atrakcí je v rámci vesnické památkové rezervace kaple Panny Marie, vystavěná v závěru osmnáctého století v duchu tehdy velice populárního baroka. Za pozornost stojí ale i místní výklenková kaple na severu obce, nedaleko silnice do Bělok.

Zdejší historický ráz nakonec přivedl Dobrovízi zajímavou nabídku, měla se zde točit filmová pohádka Tři veteráni – a to se také v roce 1983 opravdu stalo. Zdeněk Svěrák, Rudolf Hrušínský nebo Petr Čepek si zde zahráli své nezapomenutelné role a Oldřich Lipský natočil další filmový trhák – tento úspěšný režisér má „na svědomí“ například i film – nebo spíše komiksovou parodii – Kdo chce zabít Jessii?

Nadšené archeology zaujme Dobrovíz také. Zdejší naleziště, které se vztahuje k období paleolitu, se nachází nedaleko vlakového nástupiště.