Fotbal v Dobrovízi

Znáte obec Dobrovíz? Ta se nachází na západním okraji Prahy, přibližně sedmnáct kilometrů od Václavského náměstí. Podle posledního sčítání lidu zde žije na pět stovek stálých obyvatel, katastrální rozloha obce je přibližně šest čtverečních kilometrů.

První písemná zmínka o této obci se váže k roku 1238, kdy byla Dobrovíz přiřknuta do majetku nedalekého kláštera od jednoho z místních rytířů. Později vlastnil obec i zástupce šlechtického rodu Kolovratů, jezuitský řád a někteří z pražských měšťanů, kteří zde vytvořili ohnisko odporu proti husitské revoluci, která tehdy zachvátila prakticky celé království.

V obci je takzvaná Vesnická památková rezervace, kterou zdobí mimo jiné Kaple Panny Marie z osmnáctého století, jež se nese cele v duchu barokním. Nedaleko jsou i archeologická naleziště, která zkoumají období paleolitu a když si zajdete ještě kousek dále, budete mít Kladno doslova a do písmene jako na dlani.

Poměrně známý je i zdejší fotbalový klub, který je samozřejmě čistě amatérský. TJ Sokol Dobrovíz byl založen v roce 1942, sídlí pod adresou U školy 142 a jeho klubové barvy jsou – jak by to mohlo být v Praze a okolí někdy jinak – červená a bílá. Aktivní mužstva jsou celkem čtyři – starší a mladší přípravka, stará garda a samozřejmě i A mužstvo, které nastupuje pod vedením kouče Jiřího Rákose ve třetí třídě B.

Hlavní (zápasové) a vedlejší (tréninkové) hřiště lze samozřejmě pronajmout, stejně jako zdejší tenisový kurt nebo kabiny, zajít můžete i do místní restaurace, ve které se rovněž celkem pravidelně scházejí místní fotbalisté.

TJ Sokol Dobrovíz hraje v konkurenci Drahelčič, Třebotova, Rudné nebo Kazína. Zatímco se v poslední sezoně příliš klubu nedařilo a od Štěchovic B dostal dokonce desetibrankový příděl, do nové sezony se všichni dívají s mohutným očekáváním