Filmaři milují Dobrovíz

Říká Vám něco obec Dobrovíz? Zdejší první písemná zmínka pochází už z poloviny třináctého století a jak jistě tuší nejen obyvatelé západní části našeho hlavního města, najdete zde třeba barokní kapli Panny Marie z osmnáctého století, jež je součástí zdejší vesnické památkové rezervace a nachází se symbolicky uprostřed obce. Ta je v provozu již od roku 1995. Další zdejší turistickou atrakcí je například výklenková kaple, která se nachází u silnice směrem do Bělok.

Obec Dobrovíz a české filmy

Obec Dobrovíz má v současné době necelých pět set obyvatel, disponuje dokonce i vlastní mateřskou školou a najdete zde i spoustu možností kultury a oddechu. Je zde i dobrá dopravní dostupnost, obec se totiž nachází necelých šestnáct kilometrů od centra našeho hlavního města Prahy – přesto je tu ale krásná příroda a venkovský ráz si Dobrovíz uchovala prakticky dodnes.

Pokud si uděláte procházku ke Skále u Žákova Mlýna, budete mít nedaleké Kladno jako na dlani. Mimo jiné, v Dobrovízi se natáčela i pohádka Tři veteráni, kde hráli například Josef Somr nebo Petr Čepek a v současné lidové slovesnosti bývá často a s oblibou citována. Mimochodem, další zajímavost, na kterou asi nejsou místní už úplně hrdí, před několika lety zde byla policejními složkami odhalena velkopěstírna marihuany. Vše je už ale v pořádku vyšetřeno, zlikvidováno a v současné době se zde už nic podobného neopakovalo.

Další mediální zmínka, se kterou je obec Dobrovíz často spojována, se točí kolem možné výstavby filiálky expediční společnosti Amazon. To by ale narušilo místní klid a malebná víska by byla ta tam, všude by jezdily jen přeplněné kamiony. Místní se proti této možnosti postavili, ale podle posledních informací se místní radnice nakonec s Amazonem dohodla a expediční středisko se strategickou polohou tu nakonec stát bude.